Back

ⓘ Kâzım Inanç




Kâzım Inanç
                                     

ⓘ Kâzım Inanç

Kâzım Inanç, Türk asker ve siyasetçi.

Hakkı Beyin oğludur. 17 Ocak 1900 tarihinde Harp Okulunu bitirdi. 6 Aralık 1902 tarihinde Harp Akademisinden mezun oldu.

6 Aralık 1902 tarihinde kurmay stajını yapmak üzere 5. Ordu emrine daha sonra da 23 Subat 1904 tarihinde Genelkurmay 1. Sube emrine verildi. 20 Mart 1911 tarihinde mesleki bilgisini gelistirmek üzere Almanyaya gönderildi.

Balkan Savasları sırasında 26 Mart 1912 tarihinde Genelkurmay 3. Sube, 29 Eylül 1912 tarihinde 15. Kolordu 1. Sube Müdürlüğü, 22 Ekim 1912 tarihinde Sarkî Rumeli Ordusu 3. Sube Müdürlüğü, 24 Kasım 1912 tarihinde Genel Karargâh 2. Sube Müdürlüğü görevlerini yürüttü. 10 Ağustos 1913 tarihinde Roma Atasemiliterliği görevine atandı.

Seferberliğin ilan edildiği 3 Ağustos 1914 tarihinde 1. Ordu Istihbarat Sube Müdürü görevine atandı. I. Dünya Savası sırasında 29 Kasım 1914 tarihinde 1. Ordu Harekât Sube Müdürü, 12 Subat 1915 tarihinde 1. Ordu Kurmay Baskanı, 15 Mart 1915 tarihinde 5. Ordu Kurmay Baskanı, 12 Haziran 1917 tarihinde Yıldırım Ordular Grubu Kurmay Baskanı olarak görevlendirildi. 5 Kasım 1918 tarihinde Genelkurmay II. Baskanı olarak atandı. 11 Nisan 1920 tarihinde görevinden azledilerek açığa alındı.

27 Haziran 1920 tarihinde Türk Kurtulus Savasına katılmak üzere Ankaraya geldi. TBMM Baskanlığı emrinde olarak Batı Cephesi Komutanlığı bölgesinde emniyet, asayis ve asker alma islerini yürütmekle görevlendirildi. 12 Kasım 1920 tarihinde Millî Savunma Bakanlığı Müstesarlığı, 8 Ağustos 1921 tarihinde Baskomutanlık Sekreterliği, 21 Mart 1922 tarihinde 6. Kolordu Komutanlığı görevlerine atandı. Savastan sonra Kırmızı seritli Istiklâl Madalyası ile taltif edildi.

4 Ekim 1924 tarihinde Ferik rütbesine terfi etti. 7 Ekim 1924 tarihinde 9. Kolordu Komutanı olarak atandı. 31 Ekim 1924 tarihinde 3. Ordu Komutanı olarak atandı. 20 Haziran 1925 tarihinde görevinden istifa etti. 22 Ağustos 1926 tarihinde Samsun Valisi olarak atandı. 21 Ekim 1928 tarihinde emekli oldu.

Daha sonra TBMM IV. ve V. dönem Izmir milletvekilliği yaptı. 21 Eylül 1938 tarihinde Ankarada öldü.

Katıldığı savaslarda Osmanlı, Almanya, Romanya, Avusturya-Macaristan tarafından çesitli nisan ve madalyalar ile birlikte TBMM tarafından Istiklâl Madalyası ve takdirname ile taltif edildi.